Geleceğin Dünyası

PROJE BAHARI
 

25 Mayıs 2012 tarihi hatırlanacak güzel günler listesinde baş sırada yerini aldı. İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen , TET AR-GE Proje Pazarı yarışması sonuçları Haliç Kongre Merkezinde harika bir organizasyon sonrası açıklandı. "TET Ar-Ge Proje Pazarı" etkinliği ile ilgili sektörlerde yüksek katma değerli üretim yapılabilmesi, ihracatın sürdürülebilir kılınması ve Üniversite-Sanayi işbirliği kültürünün yaygınlaştırılması amaçlarına ulaşıldı. 300’ün üzerinde başvuru alındı. 111 proje sergileme ve yarışmaya değer bulundu ki ilk kez düzenlendiği düşünülen bir yarışma için oldukça yüksek diyebiliriz. Benim de Danışma Kurulunda yer aldığım bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.

 

Türkiye'nin ivme kazanan ihracat büyümesinin, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı olan 2023 tarihinde, 500 milyar ABD Doları tutarındaki  hedefe ulaşması için AR-GE çalışmalarının önemi her geçen gün artıyor. AR-GE Proje Pazarı gibi yarışmalarla bu hedefe ulaşmak için altyapı oluşturuluyor. Hepimiz çok çalışmalı, çok tasarım yapmalı, inovasyon ile farklılaşmayı yaşam tarzı olarak benimsemeliyiz. Firmalara inovatif endüstriyel tasarım hizmeti sunan firma olarak, 25 Mayıs 2012 tarihi ülkeme ve yaptığım işe sevgimi bir kat daha arttırdı. Tek bir eksik bile olmayan harika bir organizasyondu. Emeği geçen herkese gönülden tekrar teşekkür ederim. 


GELECEĞİN DÜNYASI
 

Geleceği tasarlayan öngörüleriyle dünyada otorite olarak kabul edilen fütürist Michio Kaku, TET Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında İstanbul’a geliyordu. Tabii bizim evde haber duyulunca enerji arttı, başta oğlum olmak üzere ailece Michio Kaku hayranıyızdır. Michio Kaku teorik fizikçi, çok satan yazar ve günümüz dünyasının bilim adamıdır. Kendisi New York Şehir Üniversitesinde Kuramsal Fizik bölümü profesörüdür. Dr. Kaku, röportajlarında ve  belgesellerde  bilimdeki en etkileyici ve en karmaşık kavramları sokaktaki adamın anlayabileceği sadelikle anlatır ki; bizim evi kendine bağlayan en önemli özelliği de budur. Televizyonda sizler de izlemişsinizdir. Kendisi dünyanın önde gelen gelecek bilimcisidir. Dr. Kaku, TET Ar-Ge Proje Pazarı ödül töreninden önce de geleceğin dünyasının nasıl olacağı, yaşamlarımızın nasıl değişeceği hakkında  inanılmaz keyifli bir konuşma yaptı. Tabii oğlum da o gün okula gitmektense, bu konuşmayı dinlemenin ayrıcalığını yaşayanlardandı.

 

İşte Dr. Michio Kaku’ya göre geleceğin dünyası ;
 

1-Moore Yasasına göre her 18 ayda bir, bilgisayar chiplerinin hızı iki katına çıkmaktadır. Böylece bilgisayarların işlem kapasitelerinde büyük artış ve üretim maliyetlerinin ise düşeceği varsayımı ile 2020 yılında bilgisayar chipleri 1 cent olacaktır. 

 

2-Taktığımız gözlükler karşımızdaki kişi farklı dille de konuşsa doğrudan tercüme yapacak. Benim gibi isim hatırlama özürlü iseniz bırakın ismini karşımızdakinin profilini, nelerden hoşlandığını, kim olduğunu söyleyecek. Topluluk içine girdiğimizde kimin bizim için önemli ve tanışılıp sohbet edilmesi gereken kişi olduğunu haritadan göreceğiz. Sokakta yürürken, gitmek istediğimiz yer için, hangi yolun daha uygun olduğunu ve ilgi alanlarımıza uygun yerleri söyleyecek. Google firması da yakın geçmişte “Project Google” ile akıllı gözlüğünü tanıttı.  

3-Gözlük takmaktan hoşlanmayanlar için ise chipler kontak lenslere yerleştirilecek. Bilgisayar gibi çalışan lensimizle gözümüzü kırparak her türlü işlemi bilgisayarda yapacağız. Ünlü fizikçi Stephan Hawking’in  vücudunda oynatabildiği tek kası göz kasıdır. Çalışmalarını sadece göz hareketleri ile bilgisayarda çalışarak yapmaktadır. Şu anda Amerikan ordusu da askeri kasklarında doğrudan internete bağlanıp iletişim kurabiliyor. Her türlü bilgiye ulaşıyor.  

 

4-Gelecekte şu anda kullandığımız paralar olmayacak. Akıllı para cep telefonları üzerinden kullanılacak. Tombul parmaklı ve zor görenleri de düşünürsek telefonu yana uzatıp büyüteceğiz. Telefonlar esnek uzatılabilir ekranlı olacak.

 

5-Evimizdeki duvar kağıtları akıllı olacak. Sabahın beşinde kalkıp, doktor veya avukata soru sorabileceğiz. Bekarlar da Cuma akşamları kız arkadaşları yoksa, duvar kağıdının karşısına geçecek. Duvar kağıdımız, erkek arkadaşı olmayan kızların duvar kağıtları ile iletişime geçecek ve profilimize uygun adaylarla iletişime geçip, bizlere çöpçatanlık edecek.

 

6-Geleceğin arabaları kendi kendine gidecek. Şu anda 300.000 km kaza yapmadan giden araba Amerika’da yapıldı bile.

 

7-Henry Ford’un T1 araba ile sanayi devrimini başlattığı çağ, tüketici lehine gelişecek. Kusursuz kapitalizm ile en ucuz ve en iyi ürünü chip gösterecek. Tüketici avantajlı duruma geçecek.  Üretici ve satıcılar da konumlandırma hedefli pazarlama yapacaklar. Hedef kitleye ulaşmayan,verimsiz reklam vermeyecekler, gerçek alıcılara tam istedikleri ürünü sunacaklar. 
 

8-Tuvaletler doktorumuz olacak. Çok yediğimizi, şekeri azaltmamızı söyleyecek. İdrar tahlilinden kanseri önceden tespit edecek, çünkü tuvalette de chip olacak.

9-Kibarlık, nezaket ve karşılıklı konuşmalardaki iletişim becerisi daha da önemli olacak. Eğitim kalitesi yükselecek ancak isim yapmış marka okullara talep yine de devam edecek.
 

Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışır 2023 Türkiye’sinde ve geleceğin dünyasında layık olduğumuz yeri almak için hepimize başarılar diliyorum.

 

Atalarınızı değiştiremezsiniz, fakat torunlarınızla ilgili olarak bir şeyler yapabilirsiniz. WES IZZARD